Windows 10 yazıcı mavi ekran hatası

Yayınlanan en son yeni Windows 10 güncellemesi sistemsel bir sorunu beraberinde getirdi. Buna göre güncelleme, yazıcınızı kullanmanız durumunda bilgisayarınızın mavi ekran vermesine ve çökmesine neden olabiliyor.

Yeni Windows 10 güncellemesi yazıcıları etkiliyor

Windows Latest tarafından yayınlanan rapora göre, en son Windows güncellemesi bazı yazıcı sahipleri için sorunlara neden olabiliyor. Kullanıcılar, Not Defteri, Office Programları veya diğer programlardan yazdırma yapmak için iletişim kutusunu açtıklarında mavi ekranla karşılaştıklarını bildirdi. Microsoft ise belirli durumlarda yazdırma girişiminin PC’nizde mavi ekrana neden olabileceğinin farkında olduğunu belirterek hatayı Windows 10 Destek sayfasına listeledi. Şirket henüz bir düzeltme yayınlamasa da web sitesinden “Şu anda araştırma yapıyoruz ve daha fazla bilgi mevcut olduğunda bir güncelleme sağlayacağız” dedi.

Sorunun ne kadar yaygın olduğu net olarak belli değil. Ancak Windows Latest, ortaya çıkan çok sayıda hata raporu olduğunu belirtti. Ayrıca Windows kullanıcıları Reddit üzerinden odaklanırken, bir kişi bu sorunun 4 bilgisayarda da olduğunu ifade etti. Bir başkası da, “Aynı sorunu yaşayan müşterilerden az önce 3 telefon aldık” ifadelerini kullandı.

Eğer bu sorunla karşılaşırsanız, en kolay çözüm en son Windows güncellemesini geri almak gibi gözüküyor. Bunu yapmak için Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme> Güncelleme Geçmişini Görüntüle> Güncellemeleri Kaldır> Kaldır’ı açın veya yamayı Komut İstemi’nde manuel olarak kaldırın demeniz yeterli olacak. Zira bazı Reddit kullanıcıları bunun sorunlarını çözdüğünü onayladı.

 

Windows 10 versiyonuna göre KB5000802 ve KB5000808 numaralı güncelleştirmelerden hangisi yüklü ise kaldırıldığında sorun düzeliyor