Solar Impulse 2 dünya turuna başladı

İsviçre’de geliştirilen ve güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya etrafındaki turuna başladı.

 

Solar-Impulse-550x303

Hiçbir fosil yakıt kullanmayan ve sadece güneş pilleriyle uçabilen Solar Impulse 2, 5 ay sürecek yolculuğuna başladı. Abu Dhabi’den havalanan uçak, Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD ve Güney Avrupa ya da Kuzey Afrika’da mola verecek. Yolculuğun 5 aylık yolculuğunun ardından Temmuz ayında yine Abu Dhabi’de son bulması bekleniyor.

Solar Impulse 2′nin İsviçreli yaratıcıları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg, yaptıkları açıklamada, amaçlarının “temiz ve etkili teknolojilerle ilgili farkındalığı arttırmak” olduğunu söyledi.

Uçağın 35 bin kilometrelik güzergahı, 12 yönetilebilir seyahate bölündü. Uçuşlar, projenin başındaki iki isim Bertrand Piccard ve André Borschberg tarafından gerçekleştiriliyor. Uçağın teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse, 72 metre kanat genişliği bulunan tek kabinli uçak, elektrik enerjisi ile çalışan dört motor bulunduruyor. Motorlar, gereken enerjiyi 17 bin 248 solar hücresi üzerinden sağlayacak. Bu hücreler tarafından gün içerisinde depolanan enerjiyle birlikte, Solar Impulse 2 uçuşlarına  geceleri de devam edebilecek.

İsviçre uçak lisansına sahip Solar Impulse, ilk test uçuşunu Aralık 2009′da yapmasının ardından 7-9 Temmuz 2010′da 9 saati gece olmak üzere 26 saat aralıksız uçmayı başarmıştı. Daha sonra Piccard ve Borschberg’in pilotajıyla Amerika Birleşik Devletleri’ni baştan başa kat eden Solar Impulse projesi, yeni versiyonu ile doğaya zarar vermeyen araçlar konusunda mihenk taşı olmayı amaçlıyor.