En iyi işverenler listesine teknoloji şirketleri damga vurdu

Kurum kültürü uzmanı Great Place to Work Enstitüsü’nün verilerine dayanarak hazırlanan Fortune’s 100 listesi yayınlandı. Listede bilgi teknolojileri ve yazılım alanında faaliyet gösteren firmalar öne çıkıyor.best-workplace-550x250

Çalışanların kurum kültürü alanındaki düşüncelerine başvurularak ve şirketlerin tüm İK uygulamaları incelenerek oluşturulan listede Google 6’ıncı kez birinci oldu. Teknoloji devi, çocuklu çalışanlara yönelik İK uygulamaları ile geçtiğimiz yıl dikkat çekmişti. Twitter’ın 24’üncü sıradan listeye girmesiyle ise, ilk kez bir sosyal medya şirketi ‘en iyi işveren’ seçilmiş oldu.

Great Place to Work’ün verileri ışığında hazırlanan ve Amerika’nın en iyi işverenlerinin belirlendiği Fortune’s 100 listesi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Kurum kültürü uzmanları Great Place to Work ile prestijli ekonomi yayını Fortune, 2015 yılı listesinin belirlenmesi için 18’inci kez bir araya geldi. Çalışanlarla yapılan Trust Index Anketi, Culture Audit İşyeri Kültürü Analizi ve IK uygulamalarının bütününün değerlendirilmesi ile oluşturulan listeye giren şirketler içinde, özellikle teknoloji şirketlerinin ağırlığı dikkat çekiyor. Listede bilgi teknolojileri ve yazılım alanında faaliyet gösteren 17 firma bulunuyor.

Google 6’ıncı kez birinci

Listenin tepesinde yine Google var. Teknoloji devi Google, Fortune’s 100 listesinde son 6 yıldır birinci sırada yer alıyor. Google, Great Place to Work tarafından yayınlanan Dünyanın En İyi Çokuluslu İşverenleri listesinde de son iki yıldır ilk sırada yer alıyordu. Ek olarak, enstitünün bu yıl ilk kez yayınladığı Asya’nın En İyi İşverenleri listesinde de yine zirvede.

Google 2014 yılında, kadın ya da erkek fark etmeksizin çocuk sahibi olan ya da evlat edinen tüm anne babaların, bebekleriyle daha uzun süre vakit geçirebilmeleri için ücretli izinlerini uzatma kararı aldı. Ayrıca firma ebeveynlere kişisel finans anlamında sağladığı destekle de İK alanında örnek teşkil eden uygulamalara imza atıyor.

Listeye ilk kez girerek sürpriz yapan ilgi çekici diğer isimler de var. Bunlardan biri sosyal medyanın yönünü değiştiren marka Twitter. Listeye 24’üncü sıradan giren Twitter listedeki ilk sosyal medya şirketi olarak da dikkat çekiyor. Twitter yeni çalışanlara yönelik başarılı oryantasyon programları uyguluyor. Çalışanlar şirketteki ilk haftalarını ‘uçuş okulu’ olarak bilinen San Francisco’daki merkez ofiste geçiriyor. Burada şirketin intranet altyapısı “Birdhouse-Kuş kulübesi” ile ilgili detaylı bilgi ediniyor ve CEO ile tanışma imkanı buluyor. Ayrıca Twitter yöneticileri ayda iki kez ekipleri ile çay saatleri düzenleyerek onlara şirketin hedeflerinden bahsediyor, çalışanların sorunlarını dinliyor. Twitter çalışanları, dünyayı görünür şekilde değiştiren bir platformun parçası olmaktan gurur duyuyor.