3 boyutlu yazıcı ile jet motor üretildi

Etkilerini neredeyse her sektörde görmeye başladığımız 3 boyutlu yazıcılar, bilim insanlarına ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Son olarak Avustralyalı bilim insanları 3 boyutlu teknolojileri kullanarak jet motoru ürettiler.

3-boyutlu-yazıcı-550x366

 Monash Üniversitesi, Emaero Mühendislik, Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu ve Deakin Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla geliştirilen üç boyutlu yazıcı ile üretilen jet motoru Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2015′te sergilendi.

   Profesör Xinhua Wu, jet motoruna ilk kez görücüye çıktığı havacılık            fuarında ziyaretçiler ve havacılık sektöründeki kuruluşların yoğun ilgi        gösterdiğini ifade etti. Wu, şunları söyledi:

“Bence insanlar sonuç için ve üretim açısından üç boyutlu baskının kapasitesini görmek için heyecanlılar. Bu proje de tam olarak bunu göstermeye çalışıyor ama aslında bundan daha fazlası var. Önemli olan her bileşenin malzemelerini nasıl elde edeceğimiz ve müşteri ihtiyacını veya sistem ihtiyacını nasıl karşılayabileceğimiz. Gerçekten bu projede yaptığımız bu. Bileşenlerdeki işlenen bütün malzemelerin havacılık ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmaya çalışıyoruz.”

Kendi türünün örneklerine kyıasla çok daha kısa bir sürede üretilen ve daha az yakıt kullanan jet motoru Boeing ve Airbus’ın da dikkatini çekerken, hafif yapısıyla dikkat çekiyor. Jet motorunun seri üretimine başlanılması durumunda sektör için yakıt tasarrufu, yüksek randıman, daha hafif malzeme ve kısa sürede motor üretimi anlamına gelecek.